Jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności. Był w zespole, który w 1987 roku doprowadził do narodzin pierwszego w Polsce dziecka z „in vitro”. Nadal pracuje w Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, od 25 lat ma też swój prywatny ośrodek „Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Kriobank”. Jest ministerialnym ekspertem w zakresie leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu, krioprezerwacji tkanek i narządów, a także współtwórcą rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Wcześniej przez 14 lat walczył o wprowadzenie systemu refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro oraz refundacji kosztów leków. Zaowocowało to wprowadzeniem w 2013 roku rządowego programu, a 2014 refundacją leków.
Mąż, tata, dziadek. Ceniony przez pacjentki za bezpośredniość, otwartość, ciepło i empatię. Najchętniej odpoczywa łowiąc ryby.
Białostoczanin. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1988 roku obronił doktorat pt.: „Wpływ syntetycznych progestagenów na aktywność 5alfa-reduktazy testosteronu w hodowli komórkowej fibroblastów ze skóry płciowej”. Rok 1998 przyniósł habilitację na podstawie pracy “Wybór metody leczenia niepłodnych mężczyzn technikami wspomaganego rozrodu”. W 2005 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora.
W swojej pracy naukowej od początku skupia się na tematyce związanej z rozrodem człowieka. Jest autorem pionierskich prac na temat leczenia niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia (IVF-ET) oraz mikroiniekcji plemnika do cytoplazmy oocytów (ICSI), leczenia zaburzeń rozrodu u niepełnosprawnych oraz chorych na HIV, a także kriokonserwacji komórek rozrodczych człowieka. Wyniki tych badań były wielokrotnie nagradzane, m.in. przez ministra zdrowia i rektora AMB.
Prof. Kuczyński odbył liczne szkolenia w renomowanych ośrodkach w Europie, USA i w Polsce m.in. we Francji: w Zakładzie Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Caen pod kierunkiem Prof. Michaela Drozdowskiego (1989) i w Centre d’Etude et de Conservation du Sperme Humaine (CECOS-Nord) w Lille (1989) oraz w Klinice Rozrodczości Szpitala Jeana Rostanda w Sevres pod Paryżem (1996). Uczestniczył w szkoleniach dotyczących zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu m.in. w Wiedniu, Gandawie, Brukseli, Filadelfii, Hamburgu, Lizbonie. Swoje umiejętności pogłębiał też w ośrodkach krajowych zajmujących się biologią rozrodu m.in. Zakładzie Genetyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W latach 2001-2008 prof. Kuczyński pełnił funkcję Przewodniczącego Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Był przewodniczącym komisji ds. implementacji dyrektywy UE nr 2004/23/EC z dnia 3/08/2004, przewodniczącym komisji ds. nowelizacji ustawy o z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Od 2006 r. pełni funkcję Regulatora Krajowego w EACC (The European Assisted Conception Consortium) nadzorującym wdrożenie prawa europejskiego w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Prof. Kuczyński od lat prowadzi badania kliniczne w dziedzinie medycyny rozrodu na stanowisku głównego badacza oraz koordynatora krajowego.