Zaufaj naszemu doświadczeniu. Poprowadź u nas ciążę.

Zaufaj naszemu doświadczeniu. Poprowadź u nas ciążę.

KRIOBANKOWY Kalendarz Adwentowy

1
Zobacz więcej

Na dobry początek!

Zamiana słów czyni zmianę ról.

Zacznij używać słowa „chcę”, a nie „muszę”! Ta z pozoru prosta zmiana słowa na początku wypowiedzianego zdania czy myśli sprawi ogromną zmianę w Twojej głowie. Przede wszystkim zdejmuje ciężar przymusu, a daje wybór. „Chcę mieć dziecko – dlatego chcę się leczyć”. Dla psychiki i poczucia sprawczości, to niezmiernie istotne, że masz wpływ na to, co dzieje się w Twoim życiu.

Chcieć to móc!

To naprawdę ważne jakich słów używamy gdy mówimy do siebie i do innych. Ich znaczenie i energia wpływają bezpośrednio na nasze życie i samopoczucie.  Obserwuj jak się zmienia rzeczywistość wokół Ciebie i Twoje samopoczucie. Oczywiście zdarzają się gorsze dni, gdy jest ciężko, gdy się nic nie chce. Ale nadal podejmujesz walkę bo chcesz!

Sprawdź jak to działa!

 

2
Zobacz więcej

Śmiech to zdrowie.

Wydawać się może, że to nic odkrywczego. Warto jednak docenić tę formę okazywania emocji i śmiać się jeśli tylko masz okazję.

Śmiejąc się dotleniasz mózg, a dzięki temu poprawia się koncentracja i lepiej przyswajasz informacje.

Śmiejąc się nabierasz 3 razy więcej powietrza niż normalnie, wdech jest pogłębiony, a szybkie skurcze przepony oczyszczają płuca z substancji szkodliwych.

Śmiech upiększa. Rozszerzone naczynia krwionośne wpływają na lepsze odżywienie skóry. Uniesione kąciki sprawiają, że twarz wydaje się młodsza, a zmarszczki są bardziej urokliwe.

Świech to energia.

 

ĆWICZENIE 1: Joga śmiechu.

Stań w niedużym rozkroku, naturalnie, wygodnie.

Klaszcz w ręce, z lewa na prawo mówiąc HI, HI, HA, HA, powtórz czynność kilka razy.

Nabierz powietrze z niskiego ukłonu, a ręce skieruj do serca, wypuść powietrze śmiejąc się na głos, powtórz czynność kilka razy.

 

ĆWICZENIE 2: „Tabletka szczęścia”

Wyobraź sobie, że na dłoni masz „tabletkę szczęścia”, weź ją do buzi i połknij, zobacz jak tabletka działa, śmiej się ile masz sił! Warto taką „tabletkę śmiechu” zażywać raz dziennie.

 

3
Zobacz więcej

Magia przypraw, ziół, sezonowych warzyw i bogactwo cynku, potasu.

Cynk wpływa na odporność, sprawność intelektualną, płodność, ale także reguluje cykl miesiączkowy, podnosi poziom testosteronu i poprawia jakość nasienia.

Do przygotowania jednogarnkowego dania pełnego witamin potrzebujesz:

Wywaru warzywnego,

1 kg dyni,

1 szklankę soczewicy,

puszkę passaty pomidorowej,

ząbka czosnku,

3 łyżek cytryny,

cebuli,

ziół (tymianku, oregano, kuminu),

przypraw (kurkumy, papryki czerwonej, liści laurowych)

oliwy z oliwek.

Do wywaru warzywnego wrzuć czosnek, listek laurowy, tymianek, kurkumę (wasze ulubione zioła), następnie dodaj dobrze wypłukaną czerwoną soczewicę (lepiej smakuje i nie pieni się) oraz dynię. Gotuj około 20 minut następnie dorzuć passatę pomidorową  oraz oliwę z oliwek, po czym gotuj przez kolejne 5 min. Na koniec wszystko zmiksuj, dopraw cytryną, suszoną miętą, pieprzem, papryką solą.

Mamy to!  Moc witamin w jednym garnku!

Zachęcamy do eksperymentowania i doprawiania według uznania, bez ścisłych proporcji.

Smacznego!

4
Zobacz więcej

Prosty trening relaksacyjny.

Chcemy Ci zaproponować trening Jacobsona. Jeśli już znasz ten sposób relaksacji to fantastycznie, jeśli zaś nie – zostań z nami. Proste i przyjemne!

Trening ten polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem napinasz dany mięsień, utrzymujesz go w napięciu przez około 5 sekund, a następnie
z wydechem rozluźniasz.

Zmniejszenie napięcia mięśniowego wpływa korzystnie na układ nerwowy, dzięki czemu następuje redukcja poziomu lęku, organizm łatwiej się wycisza i uspokaja.

Trening Jacobsona wykonuj najlepiej w pozycji leżącej, która sprzyja rozluźnieniu, możesz także półleżeć lub siedzieć. Ćwicz w takim momencie dnia, w którym przez kilkanaście minut nic nie będzie Cię rozpraszać. Wybierz miejsce spokojne, ciche bez telefonu.

Nie ma znaczenia, które partie mięśni zaczniesz napinać jako pierwsze, możesz rozpocząć np. od rąk, głowy, pleców, brzucha, nóg lub od stóp, a następnie przesuwać się w górę ciała. Każdą partię mięśni możesz napinać 2 lub 3 razy, pamiętaj jednak, aby robić krótkie przerwy.

5
Zobacz więcej

Niepłodność, nieproszony gość przy stole wigilijnym.

Do rodzinnego spotkania świątecznego mamy jeszcze trochę czasu, a już na samą myśl zaczyna skręcać Cię w brzuchu, gorąco uderza jak fala i czujesz wewnętrzny niepokój?

Ten niepokój to prawdopodobnie chęć spełnienia oczekiwań innych oraz scenariusz zadawanych pytań i dobrych rad. Może warto to uprzedzić i dać krótki komunikat np.:

,,Kochani, staramy się, podjęliśmy leczenie, aby mieć dziecko. Nie jest to łatwy temat dlatego nie chcemy tego poruszać. Po prostu trzymajcie za nas kciuki, na pewno damy Wam znać, jak się uda”.

W każdej danej Ci sytuacji jest miejsce na Twoje decyzje, na Twój scenariusz życia.

Nie zawsze wszystko zależy od nas, ale pamiętajmy, że to co nas spotyka to jedno, a to co z tym zrobimy to drugie.

6
Zobacz więcej

Jesienno-zimowa herbatka.

Na ponury i jesienno-zimowy wieczór zafunduj sobie aromatyczną herbatkę pełną korzennych przypraw (goździki, kardamon, cynamon, imbir). To świetne antyoksydanty (przeciwutleniacze), które usuną z organizmu wolne rodniki. Przy okazji swoich właściwości prozdrowotnych są pyszne i rozgrzewające.

Do herbatki dołącz również pachnącą cynamonem sojową świecę, milutki kocyk, dobry film i drugą połowę.

Dobrego i spokojnego wieczoru!

7
Zobacz więcej

Pijmy wodę, jakie to oczywiste!

Chcemy Ci zaproponować świadome picie wody, japońską dietę wodną (JDW).  Opiera się głównie na rytuale picia wody, dzięki czemu możliwe jest dokładne kontrolowanie spożywanych płynów.

Korzyści wynikające ze stosowania diety (JDW):

nawilżona skóra,

oczyszczenie organizmu,

wzmocnienie organizmu,

pomoc przy schorzeniach takich jak: migreny, nawracające infekcje dróg moczowych, zaburzenia miesiączkowania.

Zalecenia:

W pierwszym tygodniu na czczo należy spożyć jedną szklankę ciepłej wody z odrobiną soli.

Należy stopniowo zwiększać ilość wypijanej wody na czczo.

Po zakończeniu picia trzeba odczekać 20 minut, a dopiero po tym czasie rozpocząć jedzenie pierwszego posiłku.

Należy dążyć do tego, aby przed śniadaniem wypijać 2 szklanki ciepłej wody ze szczyptą soli.

Do co drugiej szklanki wody trzeba dosypać szczyptę nierafinowanej soli kamiennej, pić należy małymi łykami i bez pośpiechu. Ważne, aby w trakcie jedzenia i po posiłku nic nie popijać. Należy odczekać ok. 2 h po posiłku, zanim napijemy się ponownie wody. Jest to bardzo ważna zasada, dzięki której trawienie przebiega w prawidłowy sposób.

Po wodę należy również sięgać 30 minut przed każdym posiłkiem, dzięki czemu żołądek szybciej zostanie wypełniony, a my zjemy zdecydowanie mniejszą porcję pożywienia. Warto również dodać, że JDW nakazuje wypić szklankę ciepłej wody 20 minut przed snem.

8
Zobacz więcej

Małe cele.

Marzenia, cele nadają sens naszemu życiu, dlatego warto je mieć.

Jeśli na czymś Ci zależy, warto chcieć podjąć działania. Systematyczna praca daje efekty, potrzeba tylko czasu i cierpliwości. Małe cele do osiągnięcia celu głównego.

Ludzki mózg łatwiej akceptuje bardzo małe zmiany, przy których nie odczuwa potrzeby buntowania się i stawiania oporu, staje się naturalnym nawykiem.

Np.  Regularne nawadnianie się – świadome picie wody. Załóż sobie picie wody około pół szklanki dziennie, a z każdym tygodniem zwiększaj jej ilość. W ten sposób zbudujesz naturalny nawyk, którego osiągnięcie nie będzie problematyczne.

ĆWICZENIE:

Pomyśl sobie o czynności, którą chciałabyś robić, a może do której chciałabyś wrócić i małymi kroczkami działaj.

9
Zobacz więcej

Bądź blisko natury!

Postaraj się w swój rozkład tygodnia wprowadzić aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Włącz ruch blisko natury, może to być bieganie, spacerowanie, jazda na rowerze, praca w ogrodzie, odśnieżanie.

Poczuj siłę swojego ciała, zobacz jak potrafi produkować endorfiny.

Kontakt z naturą ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego, szczególnie na spłycenie odczuwania stresu, niepokoju i lęków. W hortiterapii (terapia przyrodą) terapeutą jest przyroda, która stymuluje wszystkie zmysły: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Uzdrawia pacjentów zarówno przez aktywny, jak i bierny kontakt.

W 1936 r. w Anglii horititerapia została uznana za oficjalną metodę terapii, a w latach 50 stała się przedmiotem studiów uniwersyteckich.

ĆWICZENIE:

Bez względu na to kiedy to czytasz, spójrz w niebo i popatrz na chmury, tak przynajmniej przez 5 min. Pomyśl o ich kształcie, kolorze, wielkości.

10
Zobacz więcej

Mówienie uwalnia!

Jak często mówisz o swoich uczuciach? Zastanów się z jaką łatwością przychodzi Ci okazywanie miłości partnerowi, rodzicom, komuś kogo kochasz. Wyrażasz się wprost, gestem, czy nie umiesz tego w ogóle okazać? Wstydzisz się?

Zacznij mówić o sercu, a nie o rozumie. Użyj słów „czuję, że….”, zamiast „myślę, że…” Mówienie o uczuciach uwalnia, buduje i pozwala na silniejsze więzi.

Nie wstydź się, najwyżej, ktoś pomyśli, że czujesz!

ĆWICZENIE:

Weź długopis i kartkę papieru, spisz swoje emocje z minionego dnia lub tygodnia. Jakie były, nazwij je. Czy to był żal? Strach? Nadzieja? Zastanów się w jaki sposób mogłabyś o nich opowiedzieć bliskiej osobie.

11
Zobacz więcej

Nadchodzi „ONA”!

Irytacja, nastroje depresyjne, chwiejność emocjonalna, zmiany intelektualne, zmęczenie, zachcianki żywieniowe, migreny!

Napięcie przedmiesiączkowe…

Co jeść by było lepiej?

Wybieraj produkty bogate w wapń, magnez, witaminy B, E, D nienasycone kwasy tłuszczowe.

Na śniadanie skuś się na sery kozie, owcze, jogurty, jajka, ryby.

Posiłek popijaj rumiankiem lub zieloną herbatą.

Zwiększ spożywanie oliwy ( 2 łyżki dziennie) oraz oleju z orzechów, rzepaku, wiesiołka, ziaren czarnuszki na 2 tyg. przed miesiączką.

12
Zobacz więcej

Znowu „ONA”

Nie dość, że na nią wcale nie czekasz to jeszcze zwykle pierwsze dni miesiączki nie należą do przyjemnych. Czujesz się gorzej, a Twoja sprawność fizyczna i samopoczucie psychiczne również ulega pogorszeniu.

Ze względu na spadek poziomu żelaza obniżona również zostaje odporność organizmu. Łatwiej możesz w tym czasie ulec infekcji, czy przeziębieniu. Nie bój się zwolnić tempa i dać sobie więcej swobody na odpoczynek.

Jakie produkty jeść podczas miesiączki, aby trochę sobie pomóc?

Skup się na zwiększeniu ilości pokarmów bogatych w żelazo i witaminę B12. Przykłady pokarmów bogatych w żelazo to: wołowina, podroby, ryby, takie jak łosoś, a także drób ekologiczny i jaja.

13
Zobacz więcej

“ONA” – nie taka straszna

Jeżeli podczas miesiączki częściej towarzyszą Ci wzdęcia lub biegunki, ogranicz w tym czasie produkty z laktozą oraz pieczywo pszenne.

Wskazówki:

Zwracaj uwagę na porcje, które powinny być mniejsze, ale częstsze.

Dobrym źródłem magnezu o działaniu rozkurczowym są: ciemne pieczywo, otręby, płatki owsiane, pestki dyni, kasza gryczana, kakao, migdały, orzechy, fasola. Rumianek oraz ostropest plamisty również działają rozkurczowo.

Czego unikać podczas miesiączki?

Kawy i herbaty do posiłku – utrudniają wchłanianie żelaza z pożywienia.

Przejadania się (mogą spotęgować objawy bólowe i pogorszą samopoczucie)

14
Zobacz więcej

Zrezygnuj z projektu „idealne święta”

Wysprzątany dom, idealne przystrojony stół, my w nienagannych nastrojach idealni i uśmiechnięci. Piękna reklama – bo przecież nie rzeczywistość. Media lansują obraz udanych świąt i idealnej rodziny. Jedyny słuszny, ale też wywołujący wiele frustracji.

Nie traktuj świąt jako kolejnego projektu, w którym musisz udowodnić, że wszystko jest pod kontrolą. Perfekcjonizm bywa zgubny. Popkulturowe fantazje o tzw. prawdziwych świętach powodują, że tracimy z oczu siebie i bliskich.

Po prostu spróbuj odpuść i zatrzymaj się na chwilę by cieszyć z tego, co już masz, co już zrobiłaś!

15
Zobacz więcej

Czas rozluźnić napięte ciało i dać sobie chwilę ulgi.
Nie musisz koniecznie przebierać się w strój treningowy, ale warto by był luźny i nie krępował ruchów. Taką przyjemność dla mięśni warto zafundować sobie przyznaj mniej 3 razy w tygodniu, na spokojnie w domu.
Ćwiczenie na otwarcie bioder – dające ulgę, jeśli dużo czasu spędzasz za biurkiem:
Napnij pośladki i przesuń miednicę do przodu nie przesuwając kolana spoczywającego na ziemi. Powtórz na drugą stronę.

Ćwiczenie na rozciąganie klatki piersiowej i mięśni brzucha:

Poprawia elastyczność kręgosłupa, otwiera barki, rozciąga klatkę piersiową i mięśnie brzucha.

Pozycja kobry:

Połóż się klatką piersiową do ziemi, złącz nogi a dłonie połóż na podłodze poniżej ramion. Trzymając łokcie blisko tułowia unieś głowę i klatkę piersiową nad ziemię, trzymając szyję w jednej linii z kręgosłupem. Na końcu powoli opuść klatkę i głowę na podłogę.

 

 

16
Zobacz więcej

Na dobry sen.

Oto kilka wskazówek, które sprzyjają dobremu spaniu.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – napar z głogu lub melisy.

Unikaj kawy oraz czarnej herbaty.

Ustaw niższą temperaturę w sypialni.

Zasypianie ułatwia także regularna aktywność fizyczna.

Odżywiaj się zdrowo. Około godz. 17.00 zjedz coś słodkiego (tylko z umiarem) np. kostkę czarnej czekolady, banana, suszone daktyle – to poprawia syntezę serotoniny i melatoniny. Na kolację warto zafundować sobie więcej węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, warzywa strączkowe, brązowy ryż).

Unikaj używania telefonów i komputerów przed snem.

Dobrej nocy !

17
Zobacz więcej

Twarz pełna blasku

Ładna i zdrowa skóra twarzy od razu poprawia samopoczucie. Oczywiście, jak na wszystko, wpływa na nią przede wszystkim dieta oraz styl życia.

Podstawowy przepis na twarz pełną blasku to:

ograniczenie alkoholu, palenia papierosów, konserwantów, wzmacniaczy smaku, przetworzonego jedzenia, cukrów,

wysypianie się,

aktywność fizyczna,

regularne nawadnianie,

dostarczanie witamin, aminokwasów i kwasów tłuszczowych

Dziś czas na relaks, na domową maseczkę witaminową, peeling i masaż twarzy z czułością!

 

18
Zobacz więcej

Moc KISZONEK

Kiszonki to naturalne probiotyki – hasło znane i popularne. Wspierają odporność i dbają o mikroflorę jelit. Czego jeszcze powinnaś dowiedzieć się o kiszonkach?

Kiszona kapusta bądź ogórki kiszone zawierają bakterie kwasu mlekowego (przyspieszają i regulują pracę jelit, wspierają wchłanianie produktów przemiany materii).

Są naturalnym suplementem diety, witamin i składników mineralnych (witamina A, K, C, żelaza, cynku, magnezu).

Wpływają korzystnie na układ krążenia, usprawniając krzepnięcie krwi.

Świetnie sprawdzają się również przy problemach z wypadaniem włosów oraz poprawiają elastyczność skóry.

Jest to świetny wybór dietetyczny dla osób będących na diecie redukcyjnej.

Przepis na kiszone buraki, aż ślinka leci:

SKŁADNIKI:

1 kg czerwonych obranych buraków

3 ząbki czosnku

1 listek laurowy

2 ziarenka pieprzu

3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody

1 łyżka soli

Umyte i pokrojone buraki włóż do dużego słoika lub dwóch mniejszych i dociśnij. Dodaj czosnek, liść laurowy oraz pieprz. Zalej wodą wymieszaną z solą, całkowicie przykrywając buraczki. Potrząśnij delikatnie słoikiem, aby pozbyć się pęcherzy powietrza, jeszcze raz dociśnij buraczki.

Zamknij słoik i zostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu aż rozpocznie się fermentacja (na wierzchu zgromadzi się piana).

Słoik odstaw do chłodnego pomieszczenia, np. piwnicy lub do lodówki. Po 2-3 tygodniach można już wykorzystać buraczki oraz sok. Nie zapomnij zebrać piany. Smacznego!

19
Zobacz więcej

Myśl, emocje, ciało to jedność.

Pamiętaj, że myślą wpływasz na ciało, a ciałem na myśl. Ilekroć męczy Cię jakaś nieprzyjemna myśl – Twoje ciało też to czuje, jest spięte, mówi o tym twoja postawa oraz mimika twarzy. Z drugiej strony każda radosna myśl, czy plany budzące w Tobie ekscytację powodują, że ciało jest odprężone, otwarte, twarz przyjazna, po prostu szczęśliwa.

„Nie myśl o tym” – to nie działa, co więc zrobić gdy męczą Cię Twoje własne myśli i czujesz się źle? Potraktuj myśli jak ogród, jak mieszkanie, jak garderobę, którą każdego dnia należy pielęgnować, czyścić, dbać lub wybierać to co jest przydatne, ładne i w czym dobrze się czujesz. Raz na jakiś czas warto robić generalne porządki, w mieszkaniu, w ogrodzie czy szafie. Ta metoda dotyczy również umysłu. Zaśmiecające myśli, niepotrzebne osoby, rzeczy które dzieją się, które stają się ciężarem warto usuwać.  Robienie porządków na tej płaszczyźnie życia jest istotne. Planować, co ma znaleźć się w Twoich myślach i jak je organizować.

Myśli przychodzą i odchodzą, są zjawiskiem mentalnym zachodzącymi w Twoim umyśle.

Nie da się „nie myśleć”, taka jest natura naszego umysłu (podobno człowiek ma około 60 tys. myśli dziennie)

Nie ma nic złego w myśleniu – nie warto więc walczyć z myślami.

Myśli możemy obserwować – i to może być coś nowego! Możesz nauczyć się wiele o sobie i o tym jakie są Twoje nawyki myślenia.

ĆWICZENIE 1:

Posegreguj myśli:

na co masz wpływ,

w których obszarach masz ograniczony wpływ, zależny od innych ludzi,

lub brak kontroli.

W ten sposób zobaczysz co warto wyrzucić z głowy, które myśli są bezsensowne, które osoby są niepotrzebne, które rzeczy dzieją się i stają się ciężarem.

 

20
Zobacz więcej

Żyj w zgodzie z rytmem natury.

Okres jesienno-zimowy bywa chandryczny, taki byle jaki – z powodu ogólnego zmęczenia. Prawdopodobnie natura jest na tyle mądra, że narzuca nam aby wrzucić wolniejszy bieg, by poleniuchować i w końcu obejrzeć dobry film lub przeczytać książkę.

W trakcie oglądania filmu czy czytania książki dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne wesprzyj odpowiednią suplementacją witaminy D3 oraz Omegą 3.

Witamina D3 = odporność.

Naturalna witamina D występuje w tłustych rybach (węgorz, łosoś, śledź, makrela) oraz w nabiale (jajka, sery, mleka).

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 = spowalnianie starzenia się komórek i korzystny wpływ na ciążę oraz rozwój płodu.

Znajdziemy je w olejach roślinnych (rzepakowy, lniany, sojowy, olej z orzechów włoskich i makadamia) oraz produktach, jak: orzechy włoskie, migdały, nasiona szałwii, soi, kiełki zbóż, ziarna rzepaku i lnu, a także glony. Ponadto, głównym źródłem pokarmowym kwasów DHA i EPA są tłuste ryby morskie – np. łosoś, śledź, sola, dorsz, zwłaszcza te wolnożyjące oraz owoce morza.

21
Zobacz więcej

Detoks.

Odliczanie do Świąt nabrało rozpędu. Jeśli czujesz zmęczenie i przesyt wszystkim co Cię otacza, to proponujemy Ci krótki detoks.

Bycie pod ciągłym wpływem stymulacji technologicznej, śledzenia informacji jest obciążające. Aby złapać poczucie wewnętrznej równowagi, odetnij zasilacze. Przez jeden dzień zrezygnuj z odczytywania powiadomień z telefonu, telewizji czy Internetu. Sprawdź jak wiele niepokoju i presji stamtąd płynie. Jak wiele energii tracimy w sposób niezauważalny, np. na przeglądanie social media i obserwowanie życia innych ludzi.

Wyloguj się na moment – reszta poczeka na Ciebie.

22
Zobacz więcej

Podziękuj

„Wdzięczność otwiera pełnie życia. Sprawia, że to, co mamy wystarcza. Zmienia opór w akceptację, chaos w porządek, konfuzje w klarowność. Może zamienić posiłek w ucztę, mieszkanie w dom, obcego w przyjaciela. Wdzięczność nadaje sens przeszłości, przynosi pokój dzisiaj i tworzy wizję jutra”.

Melody Beattie

Czy umiesz docenić to co masz oraz to co Cię spotyka?

Świadome dostrzeganie rzeczy, za które możesz być wdzięczna, pozwoli wyzwolić Cię z poczucia nieustannego lęku i niezadowolenia.  Poczucie wdzięczności zmienia optykę. Zaczyniesz widzieć i doceniać to kim jesteś, gdzie jesteś i jak wiele dobrych rzeczy Cię spotkało.

W praktykowaniu wdzięczności niezwykle pomocna jest uważność – umiejętność „zatrzymania się” i starannego przyjrzenia się naszemu „tu i teraz”. Pozwala to na złapanie lepszego kontaktu z samym sobą i rozpoczęcie życia choć odrobinę bardziej świadomie.

Wdzięczność może dotyczyć wszystkiego: rzeczy materialnych i niematerialnych. Jeśli uważasz, że nie masz za co dziękować, pomyśl o pysznym śniadaniu, które zjadłaś, o pięknie świecącym słońcu za oknem, czy też ostatniej dobrej rozmowie z przyjacielem.

Praktyka wdzięczności wpływa na nas samych, ale także na jakość naszych relacji. W związkach gdzie ludzie dbali o okazywanie sobie wdzięczności, czuli zdecydowanie więcej pozytywnych emocji do partnera, a także (co bardzo ważne) mieli większe poczucie bezpieczeństwa w podejmowaniu rozmów o obawach jakie odczuwali w związku.

Na początek wystarczy kartka i długopis, choć najlepiej od razu zaopatrzyć się w zeszyt, który stanie się Twoim osobistym „dziennikiem wdzięczności”. W praktykowaniu wdzięczności ważna jest systematyczność – dlatego postanów sobie, że każdego dnia zapiszesz w dzienniku co najmniej trzy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Nawet jeśli na początku zadanie to wydawać Ci się będzie trudne, z każdym kolejnym dniem powodów do wdzięczności będziemy zauważać coraz więcej.

23
Zobacz więcej
  1. Czas na odrobinę świątecznych słodkości!

Nic nie wprawia w świąteczny klimat tak, jak unoszący się w powietrzu zapach pierniczków. Dlatego poniżej zamieszczamy prosty przepis na zdrowe ciasteczka korzenne, które przygotujesz w 30 minut!

Przepis:

100g mąki pełnoziarnistej

150g mąki pszennej

100g miodu

1/2 banana

1 łyżeczka sody

2 łyżeczki przyprawy korzennej do pierniczków

szczypta soli

Suche składniki przesiej przez sitko do miski. Banana rozgnieć z miodem. Połącz wszystkie składniki i zagnieć gładką kulę ciasta. Gotowe ciasto schładzaj w lodówce przez 15 minut, a następnie rozwałkuj na stolnicy wysypanej mąką.

Powycinaj ciasteczka i ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piecz w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 10 minut.

Smacznego 🙂

24
Zobacz więcej

Życzymy Wam, aby tegoroczne Święta przeminęły w serdecznej atmosferze, która rozgrzeje Wasze serca.

Niech czas wśród bliskich przepełniony będzie miłością, a troski i zmartwienia nie zaprzątają Waszych myśli 😊.

Wesołych Świąt!

Jesteśmy realizatorem projektu Bon „antywirusowy” w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Osi Priorytetowej I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działania 1.4 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa, Poddziałania 1.4.2 Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej BOF, Typ projektu: Bon „antywirusowy” – projekt grantowy. Pozyskaliśmy dofinansowanie na zakup środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, które wykorzystywane są w prowadzonej działalności i funkcjonowaniu placówki medycznej o zaostrzonym reżimie sanitarnym.