Zaufaj naszemu doświadczeniu. Poprowadź u nas ciążę.

Zaufaj naszemu doświadczeniu. Poprowadź u nas ciążę.

Bolesne współżycie, przyczyny.

 

Ból podczas stosunku zwany dyspareunią to problem, który dotyka nawet 25% kobiet. Zaburzenie to ze względu na lokalizacje bólu dzielimy na powierzchowne i głębokie .
Dyspareunia powierzchowna to stały lub nawracający ból w momencie wprowadzania członka do pochwy. Dyspareunia głęboka to ból występujący tylko podczas głębokiej penetracji.
Oprócz dyspareuni wyróżniamy jeszcze inne dysfunkcje seksualne:
• VOLVODYNIA
Uczucie dyskomfortu w okolicy sromu, opisywane jako przewlekły piekący, palący ból. Utrzymujący się co najmniej trzy miesiące, nie musi być związany ze stosunkiem płciowym.

• VAGINIZM ZWANY POCHWICĄ
Niekontrolowany, odruchowy skurcz mięśni, zamykających wejście do pochwy uniemożliwiający stosunek, badanie ginekologiczne czy wprowadzenie tamponu.

Dyspereunia może towarzyszyć kobietom od pierwszego stosunku, czasami pojawia się w późniejszych etapach życia albo po porodzie. Często staje się przyczyną stresu, problemów o podłożu psychologicznym oraz narastającego napięcia między partnerami.
Kobiety, które cierpią na tę dolegliwość nie wiedzą do kogo mogą się zgłosić o pomoc i bardzo długo lekceważą swój stan zdrowia.
W każdej postaci dysfunkcji seksualnych skuteczna jest terapia interdyscyplinarna. W procesie leczenia chronicznego bólu miednicy bardzo ważna jest współpraca między specjalistami m. In.: lekarz ginekolog, seksuolog, fizjoterapeuta uroginekologiczny oraz psycholog.
Odczuwając ból podczas stosunku przede wszystkim należy udać się do ginekologa, który wykluczy ewentualne schorzenia ( endometriozę, mięśniaki, torbiele czy nowotwory), nieprawidłowości anatomiczne oraz infekcje intymne.
Kolejnym krokiem jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który po przeprowadzeniu dokładngo wywiadu oraz badania może zaproponować odpowiednią terapię.
Dyspareunii często towarzyszy hipertonia mięśni dna miednicy i w zależności od rodzaju ( powierzchowna albo głęboka) rozluźniane są odpowiednie mięśnie.
Ważnym aspektem jest tez opracowanie blizny po nacięciu kroczy czy cesarskim cieciu, która może generować dodatkowe dolegliwości bólowe. Terapia wisceralna na powłokach brzusznych, ma na celu poprawę ruchomości ukrwienia narządów wewnętrznych.
Sposób oddychania, zła postawa ciała oraz nieprawidłowe wzorce ruchowe również wpływają na napięcie mięśni.
Terapia w dyspareunii obejmuje pracę manualną, biofeedback, naukę odpowiednich nawyków, naukę oddechu i świadomą relaksację.
Konieczna może okazać się również wizyta u psychologa tym bardziej jeśli w przeszłości wystąpiło nadużycie seksualne.

Bolesne współżycie to temat, o którym ciężko się rozmawia, ale ważne jest aby skonsultować go ze specjalistą zanim wpłynie on na inne aspekty naszego życia.

Fizjoterapeutka Małgorzata Gołębiewska

Jesteśmy realizatorem projektu Bon „antywirusowy” w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Osi Priorytetowej I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działania 1.4 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa, Poddziałania 1.4.2 Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej BOF, Typ projektu: Bon „antywirusowy” – projekt grantowy. Pozyskaliśmy dofinansowanie na zakup środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, które wykorzystywane są w prowadzonej działalności i funkcjonowaniu placówki medycznej o zaostrzonym reżimie sanitarnym.